W niniejszym artykule przedstawiamy wybrane niezależne gry w klimacie Halloween.
Święto Halloween jest obchodzone w wielu krajach i znane na całym świecie. Choć nasze tradycje związane z świętami poświęconymi zmarłym i świętym są całkiem odmienne, to wpływ amerykańskiego święta widoczny jest w kulturze i mediach. Święto to stało się też inspiracją dla powstania wielu filmów, książek, czy gier. Szczególnie elektroniczna rozrywka jest przesiąknięta wpływem Halloween. W grach online organizowane są specjalne wydarzenia, a w sklepach można zakupić przecenione gry wideo związane z tematyką grozy i horroru.
Bez względu, w jaki sposób obchodzimy święta związane ze zmarłymi, to koniec października to dobry czas na zagranie w straszne, klimatyczne gry horrory, które wprowadzą nas w odpowiedni nastrój grozy. Do najpopularniejszych gier wideo w klimacie horroru należą: Silent Hill, Dead Space, Resident Evil, czy Outlast. Jeśli jednak szukacie tytułu ciekawego, ale mniej znanego, to przedstawiamy mniej znane gry w klimacie grozy, w które warto wypróbować.
Friday the 13th: The Game – asymetryczna zabawa w chowanego
Gra Friday the 13th: The Game jest to gra multiplayer stworzona na podstawie kultowego filmu pod tym samym tytułem, który jest u nas znany jako “Piątek Trzynastego”. Gra została sfinansowana w znacznej części dzięki wsparciu na Kickstarterze.
Gra polega na asymetrycznej zabawie, w której jeden z graczy wciela się w polującego Jason Voorheesa, a pozostałe osoby przejmują kontrolę nad pechowymi nastolatkami, których zadaniem jest ucieczka lub wyprowadzenie w pole mordercy.
Na początku po wydaniu gra była pełna błędów, co poskutkowało odpływem wielu graczy, ale po kilku łatkach i aktualizacjach gra stała się jednym z lepszych asymetrycznych doświadczeń typu horror.
Little Nightmares – mroczna platformówka
Dwie części Little Nightmares z 2017 i 2021 roku to gry przeznaczone dla miłośników zarówno zręcznościowych platformówek, jak i horrorów w wersji light. Gry wydane przez ekipę Tarsier Studios wyróżniają się gęstym i ponurym klimatem, świetną oprawą audiowizualną i pierwszorzędnym scenariuszem.
W pierwszej części gry wcielamy się w dziewczynkę ubraną w charakterystyczny żółty płaszcz przeciwdeszczowy, a w drugiej części poprowadzimy chłopca z papierową torbą na głowie. Naszym zadaniem jest omijanie wielu niebezpieczeństw: pułapek i potworów, które mogłyby występować również w pokręconych animacjach Tima Burtona. Poza tym rozwiążemy trochę łamigłówek i poskaczemy po platformach w ciekawie zaprojektowanych miejscówkach.
Choć gry z serii Little Nightmares nie należą do najdłuższych, to niewiele innych gier sprawi, że serce zacznie Wam o wiele mocniej bić, a sama rozgrywka pozostanie w pamięci na bardzo długo.
Inscryption – karciany escape room
Gra stworzona przez jednego autora – Daniela Mullinsa, znanego też z tytułów Pony Island i The Hex. Inscryption łączy elementy wielu różnych gatunków gier, m.in. karcianek, roguelike’ów, łamigłówek typu escape room, czy psychodelicznego horroru.
Nasz bohater trafia do chaty Leszego – demona, który proponuje bohaterowi partyjkę w grę karcianą… na śmierć i życie. Stawka jest wysoka, a jej wynik pokazują nam przechylające się szale wagi. W przypadku, gdy nasze szanse się zmniejszają, możemy poświęcić część naszego ciała, aby kontynuować dalej rozgrywkę. Taka decyzja ma jednak też negatywne skutki, na przykład bez oka nie zobaczymy części kart na stole.
Inscryption cechuje się fantastycznym klimatem, a wszystkie jej elementy komponują się w klarowną i bardzo grywalną całość.
CARRION – odwrócony horror
Carrion to gra, która przez swoich twórców jest opisywana jako “odwrócony horror”. Jeśli jesteście fanami filmu pod tytułem “Coś” Johna Carpentera, to jest to gra dla was. Sterujemy tutaj poczynaniami bezkształtnego potwora mordującego ludzi, który z czasem ewoluuje i zdobywa nowe umiejętności, za pomocą których może siać jeszcze większe zniszczenie. Postępy w grze pozwalają na odkrywanie coraz bardziej makabrycznych sposobów na eliminację swoich ofiar.
Mimo swojej pikselowej grafiki, gra jest bardzo brutalna. Widoczne są hektolitry krwi, słychać paniczne wrzaski pechowych nieszczęśników i chrzęst łamanych kości. Z tego względu polecamy Carrion jedynie dorosłym odbiorcom z wytrzymałym żołądkiem.
Carrion zostało stworzone przez polskie, niezależne studio Phobia Game Studio, a sama gra może się poszczycić bardzo wysokimi ocenami na Steam i Metacritic.
Darkest Dungeon – najmroczniejszy loch
Najmrocznejszy Loch wpasowuje się doskonale w klimaty święta Halloween. Mamy tu niemal namacalny, gęsty mrok, wszechobecny strach, szaleństwo i cierpienie. Gra cechuje się wysokim poziomem trudności, ale z drugiej strony trudno się od niej oderwać.
Pokierujemy drużyną niedoskonałych postaci, które schodzą do lochów, krypt i innych przeklętych miejsc, aby zdobyć upragnione skarby i pokonać czające się tam zło z piekła rodem. Przeciwnicy są bardzo zróżnicowani, a swoim wyglądem przypominają straszydła z najstraszniejszych koszmarów sennych.
Walka odbywa się w turach, w których wydajemy naszym podkomendnym polecenia użycia przedmiotu, czy umiejętności. Lokacje są generowane losowo, co wpływa na niepowtarzalny charakter ponownej rozgrywki. Na członków naszej drużyny należy bacznie uważać, ponieważ ich śmierć jest ostateczna i nieodwracalna.
Zombie Night Terror – noc żywych trupów
Zombie to jeden z najczęściej wykorzystywanych motywów w grach typu horror. W tym przypadku rozgrywka przypomina kultową grę Lemingi, a więc mamy powiew świeżości w tej dość już mocno nadgniłej tematyce.
Naszym zadaniem jest szerzenie zarazy, która zamienia ludzi w krwiożerczych zombie, a ostatecznym celem sprawienie, aby zaraza ogarnęła cały świat. Nieumarli podopieczni nie grzeszą inteligencją, więc należy im pomóc w tej misji. Do dyspozycji jest wachlarz ulepszeń, który uczyni z naszych zombie prawdziwe maszyny do unicestwiania wszystkiego co chodzi.
Zombie Night Terror nie jest jednak poważną pozycją, a na każdym kroku raczeni jesteśmy żartami lub popkulturowymi nawiązaniami. Całości dopełnia dostępna polska wersja językowa w postaci napisów. Rozgrywka prezentowana jest przez grafikę pixel art, głównie w barwach białej i czarnej, ale z elementami czerwieni i zieleni odpowiadającymi za krew i zarazę.
Cult of the Lamb – stwórz własny kult
W Cult of the Lamb wcielimy się w opętanego baranka, który został uratowany przez nieznajomego przed zagładą. Aby spłacić swój dług, musi on stworzyć grono wiernych wyznawców, czyli sektę. Brzmi złowieszczo i taka jest ta gra, choć grafika utrzymana jest w zgoła odmiennej, rysunkowej stylistyce.
Sektę rozwijamy poprzez zbieranie i wykorzystywanie zasobów, rozbudowę siedziby, przeprowadzanie mrocznych rytuałów. Szerzymy swój kult poprzez wygłaszanie kazań, składanie ofiar i pokonywanie innych przywódców sekt.
Jest to niesamowicie wciągająca i oryginalna pozycja w gatunku roguelików. Wyróżnia się bardzo dobrą oprawą graficzną, kontrowersyjną tematyką, tonami humoru i niewielką dawką satyry.
Deadlight – wędrówka pośród cieni
Akcja Deadlight dzieje się w alternatywnej rzeczywistości 1986 roku. Świat ogarnęła pandemia, w wyniku której niewiele ludzi pozostało przy życiu, a na ulicach poruszają się jedynie żywe trupy, zwane w grze cieniami. Bohaterem jest Randall Wayne – mąż, ojciec i bardzo wysportowany człowiek. Jego umiejętności parkouru przydadzą się w omijaniu zombie i innych przeszkód.
Randall ma do dyspozycji broń palną, ale ograniczona ilość amunicji zmusi go do rozwiązywania problemów w inny sposób. Podczas wędrówki w poszukiwaniu rodziny i przyjaciół pomocne będą znalezione przedmioty, broń biała, elementy otoczenia i spryt.
W grze dominują przytłumione, ciemne barwy, a ulice i budynki są doszczętnie zniszczone. Wszędzie widoczne są ślady po panice wywołanej wirusem, cierpienie ludzi i śmierć. To wszystko sprawia, że klimat gry jest rewelacyjny, a każdy wielbiciel wirtualnych post-apokaliptycznych światów powinien być zachwycony.
Knock-knock – psychodeliczna gra w berka
Knock-knock to dwuwymiarowa gra zręcznościowa w klimacie horroru, której rozgrywka przypomina mroczną wersję gry w berka. W grze kierujemy chłopcem, który samotnie zamieszkuje chatkę w środku wielkiego i ciemnego lasu. Dom jest oczywiście nawiedzony przez najróżniejsze potwory, a jedyny sposób na przetrwanie nocy to chowanie się, zaświecanie świateł, czy zamykanie drzwi i okien.
Chłopiec ma do dyspozycji świecę, którą może oświetlać swoją drogę. Żeby przetrwać do świtu, chłopiec musi zapalać światła w kolejnych pomieszczeniach, oraz zabezpieczać potencjalne drogi wejścia dla potworów, tak aby nie udało im się dostać do środka. Przeszkadza mu w tym nieustanne zmęczenie z powodu braku snu i zmieniany każdej nocy układ pomieszczeń. Spotkanie z nieproszonymi gośćmi może się dla niego skończyć śmiercią lub utratą poczytalności.
Knock-knock to dziwna, ale też oryginalna i trudna w odbiorze gra. Wyczuwalny jest tutaj psychodeliczny klimat, na który wpływ ma bezustanna walka w umyśle bohatera. Projekty graficzne otoczenia i istot wzmagają uczucie niepokoju, a dźwięki i muzyka dobrze komponują się z pozostałymi elementami gry i pozytywnie wpływają na sugestywną atmosferę.
Fran Bow – traumatyczna przygodówka
Miłośnicy przygodówek typu point & click mogą zainteresować się indyczym Fran Bow. W grze pokierujemy małą dziewczynką o imieniu Fran, która cierpi na zaburzenia psychiczne. Pewnej nocy jest świadkiem makabrycznej i jednocześnie tajemniczej straty rodziców, których ciała znajduje w domu rodzinnym. Przerażona Fran ucieka do lasu ze swoim jedynym przyjacielem, kotem imieniem Midnight, którego dostała w prezencie od swoich rodziców.
Akcja gry rozpoczyna się w szpitalu psychiatrycznym Oswald Asylum, gdzie dziewczynka została zamknięta. Po dziwnym śnie o ukochanym kocie, jednak postanawia uciec, aby odszukać swojego przyjaciela i jedyną krewną – ciotkę Grace.
Pod względem mechaniki jest to typowa dwuwymiarowa gra przygodowa, która polega na eksploracji, rozmowach z napotkanymi postaciami i rozwiązywaniu zagadek logicznych. Ważnym elementem rozgrywki są lekarstwa, które na organizm dziewczynki działają w sposób destrukcyjny, ale też pozwalają na dostrzeżenie kolejnych wskazówek, które są niewidoczne w normalnym stanie.
Gra wyróżnia się ręcznie rysowaną oprawą graficzną w stylu starszych produkcji Tima Burtona. Dopełnieniem całości jest ścieżka dźwiękowa podkreślająca ponury klimat rozgrywki.